כפרי בסטייל
בדרך לעתיד: עיצוב בית
פרטי משפחתי לזוג צעיר

למחשבה יש כוח רב ביצירת מציאות. על מנת לממש חלום או מטרה נכספת, כך אומרים, צריך לדמיין אותה ולהאמין בה, לכל אורך הדרך. וכשזוג צעיר יוצא לדרך של בניית בית עבור המשפחה שעדיין לא הקים, זה מסע של הרבה חלומות ותקוות, אהבה ותמימות, מסע שכולל גם מפגשים ראשונים עם אתגרים לא מוכרים. כל אלה נמהלים בקסם של הצפייה לעתיד המשותף, למציאות חדשה.

היתה לי הזכות ללוות זוג צעיר ומקסים, מהשלבים הראשונים של הקמת ביתם, בית פרטי שנבנה בקרבת משפחתם, ולדמיין יחד איתם עד פרטי הפרטים כיצד הם רואים את עתידם, ואיך התפיסות, ההעדפות והתקוות שלהם, מתהוות לבית מעוצב, נעים, מרווח ומזמין. זה היה תהליך מהנה ומרגש, להצטרף כשותפה זמנית לדרך להגשמת חלומם המשפחתי הראשון לבית, שאין לי ספק שאליו יצטרפו עוד חלומות משותפים רבים במהלך החיים, וגם להדריך ולכוון אותם בהחלטות המשמעותיות.

המפגש עם הזוג ותחילת העבודה המשותפת, נעשו עוד בשלבי התכנון האדריכלי. ישנם יתרונות רבים בשיתוף מעצב הפנים כבר בשלב זה, ובראשם היכולת לשנות ולדייק עוד בשלב התכניות האדריכליות של המבנה, דברים שבשלבים אחרים צריך לפתור אותם באופן יצירתי כאילוצים מגבילים. במסגרת העבודה עם התכניות, החלטנו על שינויים בתכניות החשמל ודיוק סידור החדרים, מתוך מחשבה על המבנה הנכון ביותר מבחינת מיקומי הרהיטים בחדרים השונים על פי יעודם השונה, והתאמה של תכנית החשמל והתקשורת.

עוד עבדנו יחד על תכנית המיזוג על מנת ליהנות מהאפקט המרשים של התקרה הגבוהה שתוכננה לבית, ולהמנע מצורך בהנמכת התקרה המעוצבת עם קורות העץ, בחרנו יחד בפתרון לא שגרתי הלקוח מהעולם התעשייתי, של תעלת מתכת שנפרסה לאורך התקרה.

החלטנו גם לוותר על תריסים בחלון המטבח הפונה לחזית הבית, ובמקום זאת עשינו הכנה לוילונות חשמלים.

אחד האתגרים בשלב התכנון, היה ההחלטה כיצד לתכנן ולמקם את התאורה, והאם להתייחס לכל אחד מחללי הבית כאיזור בפני עצמו (סלון, מטבח, פינת אוכל), או להתייחס אל החלל המרכזי הרחב כאל יחידה אחת. לאחר התייעצות עם יועץ תאורה, החלטנו לא להפריד את החללים, ודנו בבחירת התאורה הנכונה ביותר לחלל הגדול, כך שתתקבל תוצאה מוארת מספיק, אך לא מסנוורת מדי. עוד התייחסנו מראש אל תאורות החירום, תאורה נסתרת, תאורת גינה, תאורה לפרגולה וכו.

בחדר השינה של ההורים, תכננו מראש שילוב של דלתות הכניסה אל חדר הרחצה בארון הבגדים, כך שיתקבל אפקט מרשים ואחיד, וגם החלטה זו הצריכה שינויים בשלב התכנון האדריכלי הראשוני.

מכיוון שמדובר בזוג צעיר שעדיין לא ניהל בית "של גדולים" ומשפחה, היה חשוב לי לעזור להם לחשוב על כל אותם צרכים יומיומיים שקשה לחשוב עליהם לבד לפני שמתנסים בניהול בית: ארונות אחסון, התאמת הבית לצרכים עתידיים של ילדים, הגדרת חלל מתאים לאירוח והרבה פרטים והחלטות שנוגעות לסוגיות שיעלו רק בעתיד והבית צריך להיות ערוך להם.

למרות חוסר נסיונם בפרוייקטים מסוג זה, פגשתי זוג עם סגנון מובחן, עם חוש אסתטי ומודעות גבוהה להעדפותיהם, מה שהפך את תהליך העיצוב למעמיק ומפרה, ופעמים רבות דייקתי רעיונות עיצוביים שהגיעו מהם, ושלבו את ביטויים האישי במכלול העיצובי באופן הרמוני.

הם מאוד רצו לשלב בבית פרקט, שמייצר הגבלה מסויימת ומצריך נטייה לצבעוניות בהירה, כשאת חמימות העץ יש לאזן בצבעים קרים יותר. זה השפיע על בחירות עיצוביות שעשינו בעקבות הנתון הדומיננטי, כאשר לאורך התהליך העיצובי כולו היה צריך לשמור על איזון בין הצבעים הקרים והחמים.

בחרנו יחד סקאלת צבעים שהתבססה על כחול, ירוק וטורקיז. החלטנו על מטבח צבעוני, ונישה גדולה ומשמעותית באזור פינת האוכל והסלון בורוד ניוד.

בזכות השילוב של ריהוט צבעוני, יכולנו לוותר על צבעוניות על קירות הבית, "קיר כוח" או טפט. התוצאה העיצובית, שאני אוהבת מאוד, היא בית בסגנון אקלקטי, שמכיל מגוון סגנונות, מעוצב תחת קונספט רך שאפשר לקרוא לו "כפרי בסטייל", בלי פשרות ומתוך דיוק ודגש על בחירות שמשקפות את עולמם הפנימי של הדיירים. ובחלוף הזמן, מזוג צעיר שמדמיין ובונה בית למשפחה שחלמו, הפכו כבר להורים, והמציאות שחלמו כבר מתקיימת בין כתלי ביתם המיוחד. שיהיה במזל טוב! מזמינה גם אתכם לדמיין וליצור את המציאות שאתם חולמים, וכמובן אשמח להיות שותפה וללוות אתכם בדרך.

שלכם,

אורית

 

קרדיטים :

צלמת- סיגל בר אל

אדריכלים- פז צצקיס אדריכלים

פרגולות ודק – שי פרי

פרקט- טאפי טפטים

גינון – ערוגות, ליאור גל

נגרות – רהיטי אורי

שיש- פרביטל

דלת – סולימן

יחידות מיזוג – שירות הוגן

מקלוחונים – תובל מינימל

חלונות ותריסים – תובל מילמל

ריהוט פנים וחוץ- Tollman's

יועץ תאורה- צביקה (האור האנושי)

גופי תאורה- PAS NORMAL , רונית מינסטר מוגל

וילונות- ויקטוריה פבזנר, עיצוב וילונות ומוצרי טקסטיל

שולחנות- תומיק רהיטים

סלון- IDdesign

שידת טלוויזיה- SO SHERMAN

שטיחים- Tollman's

תנור- SMEG

ריהוט משלים- Collectie, Tollman's, White butterfly, PAS NORMAL, SOHO, Yahalomis אצל טלי בחצר

אמנות- The Way We Are, אמנת פיסול בחימר, שוק פשפשים